Slayt Nedir - Slayt Ne Demek ?

Yazar Destek 28/09/2017 23:30 0 Yorumlar Nedir ?,

Slayt nedir sorusunun cevabı, internet ortamındaki tabiriyle web sitemizin ana giriş kısmında dönen, genellikler birden fazla sayıda olan sıralı resimlerdir.

 

Slayt kelimesi internet ortamı dışında, powerpoint gibi programlarda da teknik terim olarak kullanılır. Ama web sitelerinde kullandığımız slaytlar ve powerpoint slaytları aynı şey değildir.

 

slayt nedir

 

Web sitelerinde kullandığımız slaytların belirli bir ölçüsü vardır. Bu ölçüler sitelerin tasarımına göre değişir. Slaytların web sitelerindeki kullanım amacı, ziyaretçileri görsel olarak yönlendirmektir.  Örneğin bir indirimi yazı ile yazdığınızdaki etki, görsel bir slayt ile sunduğunuzdaki etkiden çok düşüktür. İnsanlardaki görsel algı, okumadan çok daha fazla olduğu ve aynı zamanda zaten okuduğu için daha fazla etki uyandırmakta.

 

 Bir slayta aşağıdaki konulardan herhangi biriyle ilgili görsel tasarım yapılabilir ;

 

  • Ürün sayfasına yönlendirme
  • Kategori sayfasına yönlendirme
  • Herhangi bir kampanya veya indirim duyurusu
  • İletişim bilgisi sunma
  • Ziyaretçiyi etkileşime geçirecek  (arama, çağrı bırakma, mesaj yazma) tasarımlar yapma

 

 

Bir web sitesi için slayt hazırlarken, sitedeki ölçülere göre hazırlanması gerekir. Aynı zamanda yapılan slayt çok fazla büyük boyutlu olursa, sitemizin yavaş açılmasına sebep olabilir. Bu durumu da ne biz, ne de ziyaretçilerimiz severiz.

 

Slayt ile banner birbirine çok sık karıştırılan öğelerdir. Bunun için banner nedir başlıklı yazımızı da mutlaka okuyun derim.  İkisi arasında ufak farkı linkteki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Etiketler : slayt nedir, slayt ne demek

Bir Yorum Yaz