Google Analitik İle Neler Mi Yapabilirsiniz ?

Yazar Destek 08/10/2017 00:52 0 Yorumlar Nedir ?,Güncel,

Web sitesi olan herkes hemen hemen analitik kelimesini kesinlikle duymuştur. Google'ın bize en basit ifade ile ziyaretçi sayaçı, ziyaretçi analizi hizmeti sunan web sitesidir ;  Google Analitik.

 

 

Çoğumuz  Google Analitik'i sadece ziyaretçilerin sayısını öğrenmek için kullanıyor olabiliriz. İş bundan, hatta düşünebileceğimizden çok daha fazlasını kapsıyor..

 

Google analitikle ölçebileceğiniz, analiz edebileceğimiz başlıca konular şunlar ;

  • Günlük, aylık , saatlik hatta dakikalık ziyaretçi sayısını öğrenebilirsiniz.
  • Sitede bulunan online kişilerin sayısını görebilir, hangi sayfada olduklarını, ülkelerini, şehirlerini vb. konumlarını öğrenebilirsiniz.
  • Bir e-ticaret sitesi, entegrasyon yapması halinde satışlarını analitik üzerinden takip edebilir. En çok satılan ürününü, sepet ortalaması, dönüşüm oranını vb. kritik hayati analizleri görebilir. Bu e-ticaret siteleri için olmazsa olmaz bir özelliktir.
  • Ziyaretçilerinizin sitede hangi sayfaları dolaştığını görebilir, ziyaretçi davranışı analizi yapabilirsiniz.
  • Sitenize gelen giden trafiği görebilir, hangi sitelerden link verilmiş, hangi sosyal medya kanallarından daha fazla trafik geliyor görüntüleyebilirsiniz.
  • Tüm bu dataları biriktirdğiniz takdirde, 2 yıl önceki  trafiğinizle, şuanki trafiği karşılaştırabilir, zamana göre analiz yapabilirsiniz.

 

Bunlar gibi daha birçok metriği analitik ile ölçek mümkün. Anlata anlata bitiremeyeceğimiz Google Analitik'e giriş yaparak, siteniz ekli değilse ekleyip siz de bu güzel nimetten faydalanabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz