Freelance Çalışmak Nedir ?

Yazar Destek 29/08/2017 10:13 1 Yorumlar Nedir ?,

Freelance, köken olarak ingilizce bir kelimedir. Türkçe olarak tam çevirisi "serbest zamanlı, herhangi bir yere bağlı olmadan çalışan kişi veya sistem " demektir.

 

Freelance çalışma sistemi ülkemizde yazılım başta olmak üzere, grafik tasarım, editörlük, tercümanlık, fotoğrafçılık,  online eğitim sektörlerinin gelişmesi, artması ve doğan bazı ihtiyaçları karşılamaması sebebiyle yaygınlaşmıştır.

Örneğin ; bir web sitesi açmak için yerel bir bölgede bir firma, dükkan, ofis bulamayabilirsiniz. Bunun yerine internet ortamında bu işi firmalara göre daha hızlı ve etkin bir şekilde yapan freelancerler bulabilir, süreden ve paradan kazanç sağlayabilirsiniz.  Freelancer çalışanların ofis kirası,aylık aidatlar, muhasebe vb. masrafları olamadığı için işin size yansıyan bedelinde de bunlar gibi şişirme ücretler olmaz.

 

freelance çalışanlar

 

Kimler Freelancer Çalışabilir ?

Freelance çalışma sistemi belirli mesleklerle sınırlı değildir. Örneğin bir öğretmen öğrenci bulup ek ders verdiğinde bu bir freelance çalışma sistemi olur. Aynı şekilde tercümanlık yapan biri, tur rehberleri, özel direksiyon dersi ve diğer özel dersler, proje bazlı işler freelance iş olarak tanımlanır.

 • Yazılımcılar
 • Tasarımcılar
 • Ek ders veren öğretmenler
 • Özel ders veren kişiler
 • Yeni nesil youtuber'lar
 • Mimarlar
 • Fotoğrafçılar
 • Editörler ve içerik yazarları
 • Veri giriş elemanları
 • Dijital pazarlama uzmanları
 • Google adwords hesap yöneticileri
 • Arama motoru optimizasyonu uzmanları (SEO Uzmanı)
 • Muhabirler ve kameramanlar
 • Çağrı merkezi personelleri
 • Elektrik - Elektronik mühendisleri
 • Peyzaj mühendisi ve mimarlığı

(Benim aklıma gelen bunlar, siz de burda olmayan, aklınıza gelenleri yorum kısmına yazabilirsiniz.)

 

freelance çalışmak nedir

 

Freelancerlarla Çalışanlarla İş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Freelance çalışan kişiye freelancer diyoruz. Yani serbest zamanlı olarak çalışan kişi.  Serbest kelimesini duyunca insanlar "rahat, düzen ve disiplin olmayan, sabah kalkmak bilmeyen, akşam yatmak bilmeyen" kavramlarını zihninde canlandırır.  Bu kavramlar çalıştığınız kişiye göre tamamen değişmektedir.

 

1 - Çalışma Saatleri

Bir freelancer günün tüm vaktini ilgili işi için ayırabilirekn, başka bir freelancer işinden arta kalan vakitte bu hizmetleri verebilir. Bu da kişinin hayatında gece -gündüz dengesini bozabilir. Çalışmaya karar verdiğiniz freelancer kişinin çalışma sürelerini öğrenmek ilk başta yapmanız gereken konudur.

 

2- Tecrübesi

Bir proje yapacaksınız ancak tecrübeli birini arıyorsunuz. Freelance sektöründe işinde uzman, adeta fenomen olmuş  kişileri bulabilirsiniz. Bu, standart duvarları ve kahve servisi olan 13.kat ofislerinde bulamayacağınız bir eleman profilidir. 

Şunu biliyoruz ki bazu kurumsal firmalar, işin altından kalkamadığı ve yetiştiremediği için freelance meslektaşlarından destek almaktadır. Freelancer çalışan kişiler daha çok kişiyle ve konuyla muhattap oldukları için sektördeki tecrübeleri ofis ortamında çalışan meslektaşlarına göre daha fazladır. Gezen tavuk yumurtasıyla, kafesin içinde yumurtlayan tavuğun yumurtası gibi bir durum bu :)

 

3- Referansları

Freelancer sektöründe iş yapacaksanız mutlaka daha önce yapılmış bir işe göz atın. Örneğin bir web sitesi yaptırıyorsanız, kişinin daha önceden yapmış olduklarını inceleyin. Bizim referanslarımız da üst kısımdaki referanslar linkinden inceleyebilirsiniz. 

Daha önceki yapılan işler, sizin vereceğiniz işlerin de yapabileceği anlamına gelir. Ayrıca kişilerinde sektörde güven ve belirli bir yer edindiğinin göstergesidir.

 

4- Başlangıç ve Bitiş Süreleri

İş yaparkende, normal hayatta da vakit hepimiz için önemlidir. Freelance çalışanlarda, çalışan kişin için vakit para demektir. Freelancer çalışanların hayatlarında saatler değil, dakikalar önemlidir.  İş yaparken ücretler toplam çalışma süresine göre de belirlenebilir. Bu sebeple başlangıç ve bitiş süreleri işe başlanmadan önce belirlenmeli ve titizlikle bu sürelere uyulmalıdır.  Özel gün vb. durumlarda bilgilendirme yapılarak, taraflar birbirlerini haberdar etmelidir.

 

Biz de yaklaşık 8 yıldır internet - web sektöründe freelance olarak hizmetler veriyoruz. Freelance çalışmak isteyen müşterimize nakitten ve vakitten kâr ettiriyoruz. İşlerini büyütmeleri işin cabası.

 

Siz de hizmetlerimizi inceleyebilir, neler yaptıklarımıza referanslarımız kısmından göz atabilirsiniz.  Bizimle çalışmak isterseniz, sizi şöyle alalım ; İletişim.

 

 

Etiketler : freelance nedir, freelance çalışmak, kimler freelance çalışır

1 Yorumlar

freelance:
Cevapla

Freelance hakkında bu verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Freelancer çalışmak boş zamanlarında para kazanmak isteyenler için harika bir tercih olacaktır.

Bir Yorum Yaz