Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

Yazar Destek 03/12/2017 11:11 1 Yorumlar Nedir ?,Güncel,

Domain sitelerimizde kullandığımız alan adları, site isimleri olduğunu daha önce domain nedir yazımızda belirtmiştik. Bir site açtığımızda veya satın aldığımızda bizden domain yönlendirme yapmamızı talep edebilirler.  Biz de domain sabihi olarak domainimizi ilgili dns adreslerine yönlendirerek sitemizin çalışmasını sağlayabiliriz.

 

Domaini yönlendirmek en net tabirle, benim web sitemin dosyaları bu sunucu adresinde” demektir. Birinin size soru sorup, sizin de onu bir yere yönlendirmeniz aslında bir çeşit domain sorgulama gibidir. Siz www.siteadi.com şeklinde tarayıcınıza yazdığınızda, domain ilgili hosting ile bağlantı kuracaktır. Aynı şekilde ip adreslerinde de böyle bir durum söz konusudur.

 

Domain yönlendirme yapmak için ilk önce hangi kayıt firmasından alınmış ise o sitenin müşteri paneline girilmesi gerekir. 

Müşteri girişinden sonra hangi domaini yönlendireceksek o domainin ilgili sayfasında DNS değiştir, NS değiştir gibi linkler üzerinden yeni dnsleri yazarak değiştirebilirsiniz.  Genelde ;

Ns1.hazirwebsitem.net,  Ns2.hazirwebsitem.net gibi dns girilir.

Bu işlemleri yapıp kaydet dediğinizde domain yönlendirme yapmış olursunuz. 

 

 

Peki yönlendirmenin aktif olup olmadığını nasıl anlarız ?

Domain yönlendirme yaptıktan sonra, yönlenmiş mi yönlenmemiş mi olduğunu https://intodns.com/ sitesinden domainimizi yazarak test edebiliriz. Bu sayfa üzerinden sorgulama yaptığımızda, çıkan dnsler bizim biraz önce girdiğimiz dnsler ise domain yönlendirme olmuş demektir. Eğer hala eski dns adresleri yazıyorsa, 1-48 saat arası bekleyebilir, teknik tabirle domain oturmasını bekleyebilirsiniz.

 

Domain kayıt firmasından firmasına göre  1-2dk içinde yada 48 saaat içinde yönlenebilir.  Eğer com.tr uzantılı bir alan adını yönlendirmeye çalışıyorsanız bu süre diğerlerine göre daha uzun olabilir.

 

1 Yorumlar

eczane sağlık:
16/12/2019 20:25, 08:25:53 PM, www.eczanesaglik.biz
Cevapla

Makalenizde yazılan her şeyi uyguladım, fakat yine de site açılmıyor. Biz domain oturma süresi ne kadar acaba?

titanik:
30/03/2020 22:55, 10:55:55 PM

İşine bak sağlıkçı.

David Paine:
01/04/2020 13:33, 01:33:57 PM

Belki bu yayılımdan kaynaklanır, ancak tam olarak yayılması genellikle 48 saate kadar sürer. Ancak hala sorunla karşı karşıyaysanız, ad sunucularınızda sorun olabilir, ya da düzgün yapılandırılmamışlardır. https://dnschecker.org/domain-health-checker.php adresini buradan kontrol edebilir veya yukarıda belirtilen https://intodns.com/ aracını kullanabilirsiniz. Her ikisini de kullanmak ve ayrıntılı raporlar almayı tercih edin.

Bir Yorum Yaz