Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazar Destek 04/06/2018 10:50 0 Yorumlar Nedir ?,Seo,

Domain, yani site adı seçmek, biri web sitesi kurmak için gerekenlerin başında gelir. Yaptığımız işe yakın domainler bulmak, anahtar kelimelerin domainde yer alması elbette bize google arama sonuçlarında olumlu olarak yansır.

 

 

Domain Stratejisini Belirlemek

Aslında olay şu ;  alacağımız alan adını marka yapabiliyorsak, markalaştıracak bütçeye, zamana ve tecrübeye sahipseniz, yaptığınız iş ile alakalı anahtar kelime geçmesine gerek yok.  Anahtar kelimeli alınan domainler ve markalaşacak olan domainler diye ikiye ayıracak olursak,  aslında ikisi başlı başına farklı birer dijital pazarlama stratejileridir.

 

Net bir örnekle açıklayalım. Bir bilgisayar bakim-onarim merkezi olduğunuzu düşünüelim. Bunun için 2 farklı yöntemi kullanarakta alan adı alabilirsiniz. 

 

  • Anahtar kelime geçirmek için kadikoybilgisayartamiri.com gibi  com, net  uzantılı alan adları alabilirsiniz.
  • Marka oluşturacak bir alan adı istiyorsanız firma adını veya yeni oluşacak bir markayı temsil  edecek bir ismi, örneğin;  yilmazlarbilisim.com gibi bir ünvanı kullanabilirsiniz.

 

 

Projeye Uygun Alan Adları Seçmek

Bir web sitesi sayesinde ürün  veya hizmet satabilir, porfolye bir web sitesi olarak kullanarak potansiye müşterilerinize işiniz, işletmeniz hakkında bilgi verebilir, tanıtımını yapabilirsiniz.

 

1-6 aylık gibi kısa süreli projeler veya mevsimsel projeler için marka oluşturma süresi olamayacağı için anahtar kelimeye odaklı alan adları seçilmesi daha mantıklı olacaktır. Eğer uzun süreli ve yatırımlık bir iş yapacaksanız, seo hizmeti alacağınızı da varsayarsak, marka veya yine anahtar kelime domainleri alabilirsiniz.

 

Hem marka, hem de seo çalışmaları 6 ay gibi minimum bir sürede oturacağı, şekilleneceği için bunları göz önünde bulundurmanız projenizin sağlığı için faydalı olacaktır.  Aksi takdirde, farklı alan adlarını farklı siteler olarak algılayan ziyaretçiler, başka bir web sitesine girdiğini düşünebilir  ve müşteri kaybetmenize sebep olabilir.

 

 

Uzantı Seçme Furyası

En çok hata yapılan ve dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi aslında bu. Sırf diğer tüm uzantılar dolu diye gidip bir domainin xyz, biz,  istanbul, ist gibi pazarlama amacı dışında kullanılacak uzantılarını almak emeği boşa çıkarmaktan başka birşey değil. Sektörümüzdeki birçok dijital pazarlama uzmanı, seo uzmanı vb. bilir kişiler bile bu hatalara kolaylıkla düşebiliyor.

 

Bir alan adı seçimi yaparken .com .net ve org uzantılı alan adları dışında hiçbir alan adı uluslararası geçerliliğe sahip değildir. Bu sebeple seo çalışmalarında bu alan adları dışındaki uzantılarda sorun yaşamanız yüksek ihtimaldir.

 

2005li yıllarda biz, info gibi uzantılı güzel projeli domainler her ne kadar başarılı olsa da, günümüzde başarılı olması pek mümkün değil.  Hem size hem de kendime sorayım; "Bana bir tane info, biz uzantılı bildiğiniz domain söyler misiniz ? "  Benim aklıma hiçbiri gelmiyor. Com veya net gibi alan adlarını sormama gerek yok, onlarca farklı alan adı sayabiliriz.

 

Olay aslında bu, markalaşma süreci olsa da, olmasa da .com ve net uzantılı domainler her zaman popüler olmuştur. Com uzantılı domainler elbette bir tık daha .net uzantılı domainlerin üzerindedir.

 

com ile net arasında google organik arama sonuçlarını etkileyen hiçbir faktör yoktur. Mühim olan web sitenizin karakterini oluşturmak ve bu süreçte doğru bir yol haritası izlemek .

 

Siz de bu bilgileri göz önünde bulundurarak harika bir domain alıp hazır web sitesi şablonları arasından dilediğinizi seçebilir, web sitenizi açabilirsiniz.

 

 

Bir Yorum Yaz